Založ si blog

Milujem vás v Košiciach. Dnes MMM

Mne z neznámych dôvodov zablokovali na 4 mesiace tento účet v Pravde. Dnes preto s odstupom času uverejňujem tento blog, ktorý už vyšiel niekde skôr. Aktuálne.

Vážení spoluobčania. Praví i ľaví. Zo západu i stredu a samozrejme Východu. V prvú októbrovú nedeľu sme mali v našom druhom najväčšom meste už 98. ročník MMM. Ako vodič DPMK som zažil viacero „úžasných“ vecí, o ktoré sa chcem s vami podeliť. Keďže maratón sa beží každý rok DP s ohľadom na výluky musí prispôsobiť skoro všetky linky MHD tomuto podujatiu v čase jeho priebehu. Ja predpokladám , že sa to rieši s vedením mesta, organizátormi podujatia a políciou. S ohľadom na to, čo som počas zmeny zažil, som nadobudol dojem, že ta spolupráca mnou spomenutých zložiek vo viacerých prípadoch zlyhala.

Prvé čo som si všimol v ten deň pri nástupe do práce bol pripnutý lístok pri cestovnom výkaze, ktorý mi mal vysvetliť ako budem jazdiť počas výluky. Nedával zmysel. Zastávky, na ktorých mala moja linka zastavovať boli usporiadané nezmyselne. Plus keď sme si mali nastavovať do počítača zmenu , tak sa na tabuliach autobusu objavili 3 rôzne čísla liniek. Napr. vpredu bola linka č. 29, z boku bola 16 – ka a vzadu autobusu bolo číslo 11. Upozorňovali nás na to cestujúci, ktorí boli z toho zmätení tiež. To, že moja linka a nielen tá , mala 4x pretínať dráhu preteku, bola čerešnička na torte. Dva krát som musel čakať okolo 1 hodiny, pokiaľ ma policajti pustili ďalej. Stalo sa dokonca aj to, že po Národnej triede , kde boli 2 pruhy vyhradené pre bežcov a v ostatných dvoch sme my vodiči MHD v obidvoch smeroch jazdili, ale iba my, po 13. tej hodine policajti pustili do našich pruhov i osobné auta. Asi nedopatrením. Našťastie sa nič nestalo. Ale za prípadný incident by som asi niesol zodpovednosť ja. Dokonca v našom príkaze na jazdu bolo aby sme v čase preteku odbočovali na cestu, na ktorej bol v oprave most a značka zákaz vjazdu naň s vozidlami nad 3,5 tony. Na takéto veci sme už však v Košiciach zvyknutí. A väčšina šoférov drží hubu a krok. Pokiaľ sa nič nestane. Ak sa stane, potom je už neskoro.

Počas mojej práce sa v ten deň stalo tiež niečo iné, zaujímavé. Pri čakaní na prejazd cez cestu, na ktorej bežali maratónci stál mladý pár, asi manželov, ktorý povzbudzoval bežcov na trati. Pridal som sa a tiež im tlieskal a povzbudzoval pri ich , pre niektorých, celoživotnej zaťažkávacej skúške. Bol som prekvapený koľko, povedal by som nevyzretých , nevytrénovaných, bežcov a bežkýň sa podujalo na takúto štreku. Obdivoval som ich a zároveň držal im palce aby sa v zdraví dostali do cieľa. Dúfal som že niekde medzi bežcami zbadám i svojho kamaráta, ktorý má takýchto behov za sebou už veľa.

Už si nespomínam ako sme sa dostali k tématu 911, ale bol som prekvapený na názor mladého pána na udalosti z 11.9.2001 v New Yorku. Ja som na južnej veži, mesiac pred tým ako sa to stalo, bol aj s rodinou. Vošiel som do objektu , kde vstupná hala mala možno výšku aj 20 metrov a videl som obrovské železobetónové konštrukcie, ktoré túto budovu držali. Cez rýchlovýťah sme sa asi za minútu dostali na 107 poschodie a potom pohyblivými schodmi až na vyhliadkovú vežu na streche mrakodrapu. Stade sme videli maličké autičká na uliciach Manhattanu a rieku Hudson, ktorá oddeľuje štát New Jersey od New Yorku a taktiež sochu slobody na malom ostrove .

Pre mladého pána som sa stal konšpirátor keď som mu povedal svoj názor na kolaps dvojičiek. Nepresvedčili ho ani moje argumenty a skúsenosti. Pravdu majú masmédia hlavného prúdu, ktoré sú mimochodom v tých „ správnych rukách.“ Nepredpokladám, že mi tento blog nezablokujú ako sa to stalo minule. Veď máme predsa slobodu a demokraciu.

Pri autobuse tiež stál starší pán, ktorý mal pri sebe buletín s históriou Košického maratónu. Niekedy v minulosti patril k jeho organizátorom a vozieval kameramanov po trati. Ukazoval mi fotku Abebe Bikilu a hovoril ako si počas behu aj čosi trošku ostrého vypil a aj zafajčil. Nechcelo sa mi tomu veriť , ale asi mal pravdu a videl to na vlastné oči.

No a moje čakanie na kolegu a kamaráta zo študentských čias, ktorý bol tiež účastníkom behu bolo márne. Mladého pána som nikde nezbadal. Až po behu sme sa stretli a podelili sa o svoje dojmy z tohto dňa.

Dokedy nás budú korporácie cestou médií ohlupovať a okrádať? 

19.01.2023

Dokedy nás budú korporácie cestou médií ohlupovať a okrádať? Vážený spoluobčania, ktorí ešte máte zdravý rozum a rozmýšľate vlastnou hlavou. Nevadí vám, že počas obdobia “ slobody a demokracie “ a hlavne v poslednom období troch rokov , sa naša situácia , situácia obyčajných ľudí, nie zmatkovičovcov, dostáva do stavu, ktorú si “ užívali “ otroci v [...]

Autobus sauna.

04.09.2022

Autobus sauna. Tohto roku sme mali na Východe Slovenska, dze ňič ňit, teploty prekračujúce normál a znásobené to bolo aj mimoriadnym suchom. Na tieto extrémy doplatili a doplácajú hlavne poľnohospodári, záhradkári i drobní chovatelia zvierat a dobytka a samozrejme aj ľudia so zdravotnými problémami . Toto extrémne teplo sa prejavovalo i pri cestovaní v dopravných [...]

Uvažovateľ nad kandidatúrou na Slovenského prezidenta.

16.06.2022

Predvčerom som mal možnosť spoznať v Slovenskom politickom i masmediálnom prostredí známeho človeka aj z blízka, ktorý sa na našej politickej , žurnalistickej , vedeckej, filozofickej i propagandistickej scéne objavuje už dosť dlhú dobu. K nám do Košíc, na krajný východ, dze nič ňit, prišiel docent v odbore slovenské dejiny pán Eduard Chmelár. Ja ako [...]

heger mikulec hasiči

Slovensko vyslalo do Turecka 15 hasičov a záchranárov vyškolených na vyhľadávanie osôb v troskách

07.02.2023 07:20

V dôsledku silného zemetrasenia v Turecku a Sýrii zahynuli tisícky ľudí, ďalšie stovky uviazli v ruinách.

Kyjev, sneh

Derusifikácia pokračuje. Ukrajina vyradila z knižníc milióny ruských či sovietskych kníh

07.02.2023 06:30

Do novembra minulého roka bolo z ukrajinských knižníc vyradených približne 19 miliónov výtlačkov kníh, ktoré vyšli v časoch ZSSR alebo boli v ruštine.

Rusko, Ukrajina, vojna, Srbsko, Vladimir Putin

ONLINE: Kyjev sa nechce vzdať Bachmutu, Rusi ho už čiastočne majú v rukách

07.02.2023 06:15, aktualizované: 07:46

V oblasti Bachmutu naďalej prebiehajú tvrdé boje. Ruskí vojaci ho čiastočne obsadili, ale Ukrajinci sa ho nemienia vzdať.

protest SAV bratislava veda

Politici o našej vede hovoria hlúposti. Je ustráchaná a chudobná, ale aj svetová, tvrdí jadrový fyzik Masarik

07.02.2023 06:05

Zahraniční experti hodnotili vedu na Slovensku. Výsledok pozitívne prekvapil aj samotných slovenských vedcov.