Založ si blog

Ako to v skutočnosti u nás funguje

.

Už 30 rokov „ úspešne“ budujeme kapitalizmus a demokraciu – demokratúru. Máme vraj slobodu a môžeme slobodne cestovať, teraz už asi len s certifikátom, že sme zaočkovaní., vyberať si povolania, vybrať si svojich zástupcov vo volených orgánoch a vyberať si z oveľa viac „kvalitných“ vecí, ktorými nás dennodenne zaťažuje náš trh.

Rád by som v tomto mojom zamyslení porovnával, lebo na tomto princípe v skutočnosti funguje celý náš život od nepamäti až do dnešných čias.

Keďže som vyrastal v čase socializmu a pamätám si časy po 68.  roku, časy akože normalizácie i reálsocializmu / nie komunizmu ako nám to obúchavajú o hlavu dnešní sluhovia mocipánov. / a nemám hmlu pred očami i v hlave a viem ako to bolo a v skutočnosti je. Porovnám zatiaľ iba dve oblasti.

Oblasť spotrebných tovarov a oblasť potravín.

ČSSR bola na tie časy vyspelým priemyselným i poľnohospodárskym štátom, ktorý bol schopný vyprodukovať na tie časy skoro všetko. Priemyselné produkty dennej potreby do domácnosti, práčky, chladničky, televízory, žehličky, rádia, vysávače atd. Boli na tú dobu pomerne kvalitné a mali aj dlhú životnosť. Niektoré mi ešte do dnes slúžia. V prípade pokazenia sa niektorého z produktov boli špecializované opravovne vybavené príslušnými náhradnými dielami a odbornými pracovníkmi.

Pokiaľ sa týka potravín v týchto bola ČSSR skoro na 95 % sebestačná a dovážali sa len citrusové plody a ryža/ ktoré však veľmi chýbali našim disidentom/. Polia boli všade obrábané a väčšinou hnojené maštaľným hnojom, čo malo za následok aj to, že ornica mala hrúbku aj 40 cm. Nie ako teraz, keď po poliach je samy kameň a po dažďoch na nich aj dva týždne stojí voda. . Polotovary aj hotové výrobky museli spĺńať prísne kritéria a normy ČSN, ktoré zabezpečovali aby sme jedli zdravé , neškodné potraviny. Ľudia si aj veľa dopestovali a dochovali samy na záhradkách a v chlievoch.

Ako je tomu dnes.

Rozdiel oproti dnešku je napr. aj v tom, že mlieko vydržalo v chladničke otvorené 2-3 dni ak sa nespracovalo na syr, tvaroch alebo jogurt alebo nevypilo. Potom ho bolo potrebné vyliať lebo nebolo použiteľné.. Dnes vám otvorené mlieko vydrží aj dva – tri týždne. Čo do neho asi dávajú aby malo takú dlhú životnosť?.

Jablko ak bolo správne uskladnené postálo na stole aj týždeň a potom sa objavili škvrny a začalo hniť. Teraz sú ovocia tak chemický ošetrované, že jablko postojí na stole aj mesiac len váš žalúdok má problém takto ošetrené ovocie spracovať.

Teraz vám skoro do všetkého dávajú všelijaké prímesi, ktoré zabezpečujú potravinám dlhšiu životnosť, ale aj nežiadúce účinky na vaše zdravie.

Spotrebný tovar v súčasnosti funguje na princípe výroba pre výrobu. Životnosť býva o niečo dlhšia ako vám skončí záruka, potom sa výrobok musí kúpiť nový, ktorý nie je až tak drahý a polia, lesy , okolia riek i odpadové hospodárstva sa nám plnia nepotrebnými výrobkami, ktoré sa už nedajú použiť a recyklácia je veľmi slabá a nerentabilná.

Moria, rieky, vodné nádrže , oceány, polia i lesy sú už plné nepotrebného odpadu, hlavne plastových fliaš , ale nadnárodné koncerny, ktoré na plastových fľašiach na jedno použitie zarábajú majland nedovolia svojim sluhom- národným štátom aby s tým problémom niečo urobili.

Čo si o nás mysleli a myslia ľudia zo Západu sa nejeden Slovák i Slovenka mohli presvedčiť na vlastnej koži, keď „ dobrovoľne“ odchádzali a odchádzajú za prácou do západných krajín a USA. Aj to nám súčasný systém zabezpečil ako výdobytok. Ak chceme prežiť musíme ísť robiť , niekedy aj ako otroci smerom na Západ. A tam si aj teraz o nás myslia, že sme po socializme zliezli zo stromov a prestali jesť seno. Nechápu ako sme v tom zaostalom socializme mali vlastné murované domy s nábytkom, toaletami, televízormi, chladničkami … a dokonca sme jazdili na autách , motorkách … Aj o to sa zaslúžili ich média masovo manipulačnej informovanosti tak ako nás „ naše“ média učia čo si máme a čo nesmieme myslieť. Krásna sloboda.

Autobus sauna.

04.09.2022

Autobus sauna. Tohto roku sme mali na Východe Slovenska, dze ňič ňit, teploty prekračujúce normál a znásobené to bolo aj mimoriadnym suchom. Na tieto extrémy doplatili a doplácajú hlavne poľnohospodári, záhradkári i drobní chovatelia zvierat a dobytka a samozrejme aj ľudia so zdravotnými problémami . Toto extrémne teplo sa prejavovalo i pri cestovaní v dopravných [...]

Uvažovateľ nad kandidatúrou na Slovenského prezidenta.

16.06.2022

Predvčerom som mal možnosť spoznať v Slovenskom politickom i masmediálnom prostredí známeho človeka aj z blízka, ktorý sa na našej politickej , žurnalistickej , vedeckej, filozofickej i propagandistickej scéne objavuje už dosť dlhú dobu. K nám do Košíc, na krajný východ, dze nič ňit, prišiel docent v odbore slovenské dejiny pán Eduard Chmelár. Ja ako [...]

Ak chceš byť zdravý – vypni správy

09.05.2022

Dnes v „našich“ presstitúckych médiach pravdivé a hlavne aktuálne vyjadrenie. Slovák, Slovenka ak chceš byť zdravý- vypni na Slovensku povolené správy. Ľudia , ktorí si pamätajú časy socializmu môžu porovnávať. 90 % obyvateľstva sa za tých , dnes ostrakizovaných čias, sa obyčajní ľudia, nie zmatkovičovci, mali lepšie, v porovnaní s dneškom. Miliardári [...]

taliban

Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom samovražedného útoku bola škola

30.09.2022 08:13, aktualizované: 08:40

Ide o ďalšiu zo série násilností, odkedy sa v Afganistane pred niečo vyše rokom opätovne chopilo moci radikálne hnutie Taliban.

SAE / Spojené arabské emiráty / Vojak / Vojaci / Armáda / US army /

Američania obvinili dvojicu lekárov zo sprisahania. Chceli odovzdať citlivé informácie Rusku

30.09.2022 08:00

V obžalobe sa uvádza, že ich sprisahanie sa začalo po tom, ako ruská armáda na rozkaz Putina rozpútala vojnu na Ukrajine.

Mahsa Amíníová

Preč so šatkami. Položia ženy iránsky režim? Môže to byť brutálne

30.09.2022 08:00

Mahsa Amíníová sa stala obeťou brutality iránskej „mravnostnej“ polície.

Hurikán, Ian, Florida

Počet oberí hurikánu Ian nie je jasný, búrka dosiahla znova silu hurikánu

30.09.2022 07:14

Prezident Biden varoval, že hurikán Ian sa môže stať "najtragickejšou" búrkou, aká kedy udrela na Floridu.