Nič sa nebojte, politici to nebudú. A ani nohsledi dnes vládnucej elity. Či už domácej, ale hlavne zahraničnej. Tí si z nás urobili v 89-tom roku „dobrý deň“ a urobili z nás nesvojprávnych akože voličov, ale hlavne výrobcov, služobníkov a spotrebiteľov. Sme na začiatku výrobného procesu i služieb a aj na jeho konci ako spotrebitelia. Určujú nám, aká je cena našej pracovnej sily, a tiež, za čo si môžeme nami vyrobený výrobok, či službu kúpiť. Rozdiel medzi cenou práce a konečnou cenou výrobku alebo služby si privlastní vlastník výrobného prostriedku, v tom lepšom prípade. Často to sú i predajcovia a hlavne banky a korporáti, ktorí ovplyvňujú podľa ich potreby ceny všetkého.
Nebudem rozoberať všeobecne, ale poukážem na niečo, s čím sa môžete dennodenne stretnúť vo svojom živote pri nákupoch v obchodoch, hlavne v potravinách.
V poslednom čase nás denno-denne aj stokrát, strašia neustálym zvyšovaním cien. Nielen elektriny, plynu, tepla a pohonných hmôt, ale aj základných potravín, ktoré si „poctivo“ dovážame, hlavne zo zahraničia. Československo bolo za čias socializmu v potravinách sebestačné. Teraz tak na 30 %. Denno-denne sa v približne 900 kamiónoch na Slovensko dovážajú potraviny, ktoré svojou kvalitou ani zďaleka sa nevyrovnajú tým, ktoré sme si mali možnosť kupovať za čias socializmu. Sú väčšinou druho- až treťotriedne svojou kvalitou v porovnaní s tými, ktoré si v krajine pôvodu môžu dovoliť ich spotrebitelia. (Pozri tu)
A viem o čom píšem a myslím, že aj najmenej 1/3 Slovákov, ktorá si to môže porovnať v krajine , v ktorej predáva svoju pracovnú silu .
Vieme si aj my, obyčajní Slováci, nejako pomôcť a aspoň niečo usporiť a ovplyvniť v našom živote? Nespoliehajme sa na politikov i presstitútov. Tí žijú z takých príjmov, že nemajú ani poňatie ako sa väčšina z nás musí obracať v tej „našej – cudzej montovni“ aby prežila. Z mojich vlastných skúsenosti viem, že nielen v mieste môjho bydliska, ale aj v iných mestách, kde si majú možnosť ľudia vybrať z viacerých obchodov to funguje podobne.
Ak chcete aspoň trošku usporiť majte prehľad o tom, čo ktorý obchod ponúka a v akých cenových reláciách. Je dobré si pamätať ceny produktov, ktoré zvyčajne nakupujete. Neraz sa totiž stáva, že predajca ohlási akciu-zľavu na tovar, a aj to patrične označí, ktorý v skutočnosti bol v minulom týždni v rovnakej alebo ešte nižšej cene.
Neraz je akciový tovar ponúkaný krátko pred uplynutím doby záruky. A veľmi dôležité je si po nákupe skontrolovať, či ceny, ktoré ste videli pod alebo nad tovarom, sa zhodujú s tými, ktoré mate na potvrdení o zaplatení. Neraz sa mi stalo, že tieto ceny sa nezhodovali a na potvrdení bola cena vyššia ako tá, ktorá bola pri tovare. Reklamoval som to a bol som prekvapený, že príslušný pracovník, ktorý má reklamácie na starosti mi skoro okamžite vyšiel v ústrety a vrátil rozdiel v cene. Kontrolu robím po každom nákupe a na skoro 50 % nachádzam nezrovnalosti v cenách.
Je dosť podstatné si kontrolovať i peniaze, ktoré vám vydajú pri pokladni ak platíte v hotovosti. Moja dcéra už dávnejšie robila počas prázdnin v jednom obchode pri pokladni. Na konci zmeny si vedúci vždy skontroloval stav účtu. V prípade, že v pokladni chýbali nejaké peniaze, musel ich pokladník uhradiť. Oveľa častejšie však bol v pokladni prebytok. Aj 15 eur. Tie ostali pre obchodný reťazec.
Väčšina obchodných reťazcov sa snaží šetriť a hľadajú rôzne spôsoby ako ušetriť aby mali na nadmerné platy pre svojich manažérov. Jedným zo spôsobov je zníženie počtu pokladní a nainštalovanie samoobslužných, na ktorých ušetria personál obchodu a vy sa musíte obslúžiť sami. Okrem iného, nikto sa vám nepozdraví, nepoďakuje, neinformuje. Už len čakám kedy nám kupujúcim zákazníkom dovolia aj vykladať tovar do regálov. To by bol kšeft . Nuž čo Slovák by aj na to pristal.
Aj výrobcovia niektorých produktov robia niečo, čo si nemusíte všimnúť. Znížia gramáž ich produktu a cenu nechajú rovnakú. Ak si to prepočítate je to často aj o 10 a viac percent na cene.
Často je dôležité si všímať aj zloženie výrobku, ktorý si kupujete. Tovar, ktorý mal niekedy životnosť 1 mesiac, teraz stojí v regáloch aj pol roka. Rôzne „kvalitné ečkové“ prísady z neho spravili nepokaziteľný tovar no pri jeho konzumácii vám to váš žalúdok a telo dá určite najavo. Je to tak iba u nás? Podobné skúsenosti majú i bratia Česi a nielen v tom. : https://onedrive.live.com/edit.aspx?action=edit&resid=CFFE7FFFB1D71C0A!1621&ithint=file%2cdocx&action=edit&wdNewAndOpenCt=1644133494249&wdPreviousSession=297df829-5b3e-4c01-bb0d-54059d4da6a3&wdOrigin=OFFICECOM-HWA.MAIN.UPLOAD
Z poldecakov urobili 0,4cl a cena vyššia ,z 1... ...
Celá debata | RSS tejto debaty