Viete, čo je hybnou silou kapitalistickej spoločnosti? No predsa konkurencia a zisk. To nás naši novinári a aktivisti už predsa naučili. Nevýhodou podnikania je však neistota, či svoje výrobky na trhu predám a koľko ich predám. Čo potom s tou „bagážou“ , ktorá ich v mojej firme vyrába, ako sa jej zbavím? Nie sú to stroje, ktorým stačí príslušne množstvo energie v tej či onej podobe, prípadne nejaká údržba. Tí chcú aby im človek platil aj keď nerobia aj keď ich nepotrebujem a ešte by chceli aj jesť, keď je horúco aj piť, dokonca môžu byť aj chorí a daj sa mi svete, keď je najviac roboty chcú ísť na dovolenku alebo im niekto blízky umrel, či sa narodil. Tak takto sa podnikať veru nedá. Aj my podnikatelia chceme nejaké istoty. Nič to. Neboj sa podnikateľko. My, štát, politici, ti vymyslíme niečo, čo ťa zbaví tvojich starosti s tou „bagážou“ . A tak tu máme s požehnaním politikov zákony, ktoré umožňujú zamestnávať ľudí cez agentúry. V čom sú výhodné pre podnikateľov a nevýhodné pre zamestnancov sa môžeme dočítať v letáku jednej agentúry, ktorá ponúka služby podnikateľom: Vyhľadáme a vyberieme vhodných kandidátov. Zrealizujeme výberový proces. Uzatvoríme pracovný pomer. Vedieme personálnu a mzdovú agendu. Prevzatie agentúrneho zamestnanca do interného stavu po 12 mesiacoch bezplatne. Reportovanie Aké to má výhody pre klienta? / čo ten podnikateľ usporí – jeho istoty /
– Flexibilitu pri zmene stavu zamestnancov, / aké to krásne znejúce slovo – flexibilita nemáš problémy z nadpočtom alebo nedostatkom robošov. Je to ako so šatmi, ktoré si obliekame podľa módy, podľa objemu peňaženky i podľa počasia . Proste si ich v šatníku vymeníš podľa potreby a množstva. Pre nášho podnikateľka je to podobné. Nestaráš sa s odstupným, výpovednou lehotou a podobnými somarinami. / -Úspora času a nákladov pri výberovom procese,/ môžeš ísť aj na Havaj, my ti správneho mukla už nájdeme / -Široká databáza uchádzačov, / ešte šťastie, že máme toľko nezamestnaných, je z čoho vyberať a neboj sa päťdesiat a viacročných ti nevyberieme, tí nech už nejako dožijú ešte aby im niekto hľadal ľahšiu robotu / -Zníženie počtu kmeňových zamestnancov, / no vidíš aj kancelárskych kávičkárov ti ušetríme od prebytočnej roboty s vysokým stavom robošov / -Zastrešenie komplexnej administratívy / máme s tým skúsenosti ako vypísať príslušné tlačivá , dotazníky, školenia a ty si môžeš zamestnať aj babu, ktorá vie variť iba kávu a samozrejme „ostatné potrebné“ veci./ Nebudem spomínať ostatné vymoženosti, ktoré umožňujú našim a nielen našim, podnikateľom úspešne podnikať v tom dnešnom našom marazme, dúfam , že ešte nie celkom banánovej republiky / res public – vec ľudová/ nazývanej Slovensko.
Náš skoro najväčší, samozrejme že západoeuropský zamestnávateľ ide racionalizovať, inač povedané znižovať výrobu, a ešte ináč, krajšie znejúco, optimalizovať, pravdivo, prepúšťať. Dá sa aj ináč povedať. Upravovať pomer medzi robošmi a kancelárskymi krysami a samozrejme to najdôležitejšie šporiť korunky, prepáčte teraz euráče na vyššie dividendy a pravdaže krajšie prémie pre manažérov. Koho sa to dotkne? V prvom rade pracovníkov , ktorí pochádzajú z agentúr, tkzv. kontraktných . Kmeňoví zamestnanci sú ako tak krytí kolektívnou odborárskou zmluvou. Ich najsamprv postrašili znižovaním miezd a racionalizáciou a automatizáciou práce, do éteru sa dostali správy o skracovaní pracovného času na 6 hod. pracovnú zmenu, čo však skôr súvisí s hrubým porušovaním zákonníka práce ohľadom nedodržiavania 12 hodinového odpočinku medzi dvoma zmenami, keď skoro na každej zmene ostáva viacero pracovníkov na 8 hodinový nadčas. Čiže spolu 16 hodín neraz aj 3 x v týždni , to je realita 21. storočia v jednej vraj z najvyspeleších ekonomík. Plus sa niečo šušká o odobratí 13 a 14 platu na konci roka aby boli odborárski bossovia povoľnejší pri prijímaní „kompromisného“ riešenia. Tí sa vraj vyhrážajú štrajkom, ale až najbližšie dni ukážu ako sa tento akože konflikt vyvrbí. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy ak napíšem, že za kratší koniec budú ťahať odborárski bossovia, ešte kratší členovia odborov a kmeňoví zamestnanci a najkratší kontraktní zamestnanci. Pravdepodobne je už o všetkom rozhodnuté a čaká sa len na príhodnú chvíľu ako to podať plebsu. Asi sa čaká aj na čas po voľbách.
Do marca sú naplánované ranné sobotné zmeny pre trojzmenné prevádzky. Trošku sa zvýšil plán pre každú zmenu a v druhom štvrťroku už s určitým nadbehom produkcie nebude až taký problém prejsť na dvojzmennú prevádzku alebo nižší zmenný plán, ktorý sa samozrejme dotkne aj stavu zamestnancov. Vo firme, v ktorej vraj je zamestnaných 9400 ľudí je skoro nemožné zistiť skutočné rozdelenie počtu kmeňových a kontraktných, rozumej agentúrnych pracovníkov. Veľkú časť logistiky pre firmu pokrývajú viaceré logistické firmy u ktorých je počet agentúrnych pracovníkov vysoko nad 50 %. Aj ostatné podporné činnosti firmy / stravovacie služby, upratovanie, vonkajšie úpravy atp./ zabezpečujú externí dodávatelia, kde agentúrni zamestnanci predstavujú tiež nie nezanedbateľný počet. Takže „racionalizácia a optimalizácia “ sa môže dotknúť aj viac ako 1000 ľudí, ktorí pracujú pre firmu. A tak sa vyrieši aj ďalší problém vo firme, ktorý súvisí s porušovaním Smernice Rady ES č. 89/654/EHS príloha č.1 týkajúci sa skriniek na preoblekanie . Keď o jednu skrinku sa teraz zvyčajne delia aj dvaja pracovníci.
A čo na to naši politici, ktorých teraz jedinou starosťou sú prezidentské a čochvíľa eurovoľby? Asi sklopia zrak, zrazia opätky len aby si nepohnevali nadnárodného imperátora a ďalej budú kvákať o sociálnych istotách, to tí ľaví a tí druhí o neustálom znižovaní sa úrovne podnikateľského prostredia. Obidve skupiny odtrhnuté od reality života priemerného slovenského občana. Ktorých jedinou starosťou je presvedčiť väčšinu zúčastnených vraj v slobodných a demokratických voľbách, že oni sú tí jediní správni a oprávnení na to aby s našim akože požehnaním mohli „zákonne“ rozdávať a spravovať spoločný majetok.
Drobný služobník moci, je ten istý, ...
Začala by som tým, že odpoveď na ...
Priateľu, mám strach, že odbory ...
Čo ešte visí vo vzduchu pracovno-právnych... ...
Priateľu, tiež sa čudujem, že ...
Celá debata | RSS tejto debaty