Šmejdi s pracovnými ponukami.
Bezbrehý kapitalizmus, ktorý nastúpil svoju cestu v našej krajine, zvanej Slovenská republika, pred 24 mi rokmi priniesol so sebou pre jednych nekonečné možnosti ako uplatniť „ svoje schopnosti „ a pre druhých naivnú predstavu, že sa môžu uplatniť na vznikajúcom trhu námedznej práce svojími pracovnými schopnosťami, vedomosťami i skúsenosťami nadobudnutými počas rokov praxe.
Zaujimavý dokument natočený ČT o tom ako niektorí tiežpodnikatelia využívajú neznalosť, pomalšie myslenie, naivitu i neskúsenosť s obchodnými praktikami šmejdov u našich starších spoluobčanov, dôchodcov, mi prišiel na myseľ a myslím, že nie len mne, kedˇ si občas prezerám stránky Profesie a nielen tie, na ktorých rôzne organizácie a hlavne agentúry ponúkajú prácu pre tých, ktorých môžeme zaradiť do našej najpočetnejšej armády, armády nezamestnaných.
Značná časť pracovných ponúk spočíva v profesiach ako napr: obchodný zástupca, obchodný manažér, odborný predajca, poradca predaja, obchodný konzultant, finančný poradca, klientský pracovník, medicínsky reprezentant, poisťovaci poradca atd. Čo je hlavnou pracovnou náplňou týchto profesií ? No predsa predať určitý produkt alebo službu či už materiálnej alebo nemateriálnej povahy. Čím vyššia úspešnosť predajcu, tým je sľúbená vyššia odmena. Funguje to skutočne takto? Myslím si, že nebudem ďaleko od pravdy ak napíšem, že len veľmi málo uchádzačov o tieto pozície je spokojných so svojou odmenou po vykonanej práci. Nejednému ostanu len oči pre plač, keď sa pozrie na odmenu, ktorú od podnikateľa prevezme a keď si spočíta svoje náklady a čas, ktoré postavi na druhú stranu váhy .
Zvyčajne už pri pracovnom pohovore robia uchádzači chybu, že nie sú presne stanovené podmienky, z ktorých sa vychádza pri určení odmeny za prevedenú prácu. Zvyčajne podnikateľ nenesie žiadne a ak, tak len malé náklady na reklamu a predaj svojho produktu. Skoro všetko znáša nádejný uchádzač o túto „pracovnú ponuku“.
Medzi predpoklady správneho uchádzača o takúto pracovnú pozíciu býva aj:
– prax vo vedení motorového vozidla,
– vlastné auto a telefón,
– samostatnosť,
– zodpovednosť,
– loajalita, flexibilita,
– obchodnícko-vyjednávacie znalosti
– ochota učiť sa a zdokonaľovať
– vysoké nasadenie,
– odolnosť voči stresu
Ako výhody sa ponúkajú :
-voľná pracovná doba,
– zaškolenie a tréningy,
– ďalšie odmeny a bonusy,
– možnosť kariérneho rastu,
Sú títo tiež- zamestnanci, väčšinou pracujúci na dohodu alebo živnosť, nejako chránení našou ústavou alebo zákonmi ? Vágne. Lebo ak príde na lámanie chleba obyčajne ťahajú za kratší povraz ak sa nedajbože rozhodnú chrániť svoje pohľadávky na súde. Tie sú u nás len na ochranu bohatých a samozrejme podľa našich masovokomunikačných médii ohlupovania, tých in – úspešných. Väčšina z nich radšej čím skôr „ zbalí švestky“ aby si ešte nenabalili pri tomto tiež-zamestnaní väčšiu „sekeru“ a ide o „ dúm dál“.
Neexistuje spätna väzba a tak pán šmejd môže ďalej nerušene pokračovať vo svojom „podnikaní“ a čakať na ďalšieho obetného baranka, ktorý sa chytí na jeho udicu s návnadou vysokej odmeny.
Možno by stalo za úvahu vytvoriť niečo ako databanku šmejdov, kde si každý bude mať možnosť pozrieť ako tá, ktorá firma podniká a zaobchádza s ľudmi, ktorí jej pomáhajú zvyšovať produkciu a hlavne „zaslúžený“ zisk.
Je zaujímavé, že televízie sa dozvedia... ...
hvizdik Žiaľ, u konzumentov tovarov, ...
Celá debata | RSS tejto debaty