Založ si blog

Druhotriedni zamestnanci v Slovenskej republike

Viete, čo je hybnou silou kapitalistickej spoločnosti? No predsa konkurencia a zisk. To nás naši novinári a aktivisti už predsa naučili. Nevýhodou podnikania je však neistota, či svoje výrobky na trhu predám a koľko ich predám. Čo potom s tou „bagážou“ , ktorá ich v mojej firme vyrába, ako sa jej zbavím? Nie sú to stroje, ktorým stačí príslušne množstvo energie v tej či onej podobe, prípadne nejaká údržba. Tí chcú aby im človek platil aj keď nerobia aj keď ich nepotrebujem a ešte by chceli aj jesť, keď je horúco aj piť, dokonca môžu byť aj chorí a daj sa mi svete, keď je najviac roboty chcú ísť na dovolenku alebo im niekto blízky umrel, či sa narodil. Tak takto sa podnikať veru nedá. Aj my podnikatelia chceme nejaké istoty. Nič to. Neboj sa podnikateľko.  My, štát, politici, ti vymyslíme niečo, čo ťa  zbaví tvojich starosti s tou „bagážou“ . A tak tu máme s požehnaním politikov zákony, ktoré umožňujú zamestnávať ľudí cez agentúry. V čom sú výhodné pre podnikateľov a nevýhodné pre zamestnancov sa môžeme dočítať v letáku jednej agentúry, ktorá ponúka služby podnikateľom: Vyhľadáme a vyberieme vhodných kandidátov. Zrealizujeme výberový proces. Uzatvoríme pracovný pomer. Vedieme personálnu a mzdovú agendu. Prevzatie agentúrneho zamestnanca do interného stavu po 12 mesiacoch bezplatne. Reportovanie Aké to má výhody pre klienta?  / čo ten podnikateľ usporí –  jeho istoty /

– Flexibilitu pri zmene stavu zamestnancov,   / aké to krásne znejúce slovo – flexibilita  nemáš problémy z nadpočtom alebo nedostatkom robošov. Je to ako so šatmi,  ktoré si obliekame podľa módy, podľa  objemu peňaženky i podľa počasia . Proste si ich v šatníku vymeníš podľa potreby a množstva.  Pre nášho podnikateľka je to podobné. Nestaráš sa s odstupným, výpovednou lehotou a podobnými somarinami. / -Úspora času a nákladov pri výberovom procese,/ môžeš ísť aj na Havaj, my ti správneho mukla už nájdeme / -Široká databáza uchádzačov,  / ešte šťastie, že máme toľko nezamestnaných,  je z čoho vyberať a neboj sa päťdesiat a viacročných  ti nevyberieme, tí nech už nejako dožijú ešte aby im niekto hľadal ľahšiu robotu / -Zníženie počtu kmeňových zamestnancov,  / no vidíš aj kancelárskych kávičkárov  ti ušetríme od prebytočnej roboty s vysokým stavom robošov / -Zastrešenie komplexnej administratívy  / máme s tým skúsenosti ako vypísať príslušné tlačivá , dotazníky, školenia a  ty si môžeš zamestnať aj babu, ktorá vie variť iba kávu a samozrejme „ostatné potrebné“ veci./ Nebudem spomínať ostatné vymoženosti, ktoré umožňujú našim a nielen našim, podnikateľom úspešne podnikať v tom dnešnom našom marazme, dúfam , že ešte nie celkom banánovej republiky  / res public – vec ľudová/  nazývanej Slovensko.

  Náš skoro najväčší,  samozrejme že západoeuropský zamestnávateľ ide racionalizovať,     inač povedané znižovať výrobu, a ešte ináč, krajšie znejúco, optimalizovať,  pravdivo,  prepúšťať.  Dá sa aj ináč povedať.  Upravovať pomer medzi robošmi a kancelárskymi krysami a samozrejme to najdôležitejšie šporiť korunky, prepáčte teraz euráče na vyššie dividendy a pravdaže krajšie prémie pre manažérov.  Koho sa to dotkne? V prvom rade pracovníkov , ktorí pochádzajú z agentúr, tkzv. kontraktných . Kmeňoví zamestnanci sú ako tak krytí kolektívnou odborárskou zmluvou. Ich najsamprv postrašili znižovaním miezd a racionalizáciou a automatizáciou práce, do éteru sa dostali správy o skracovaní pracovného času na 6 hod. pracovnú zmenu, čo však skôr súvisí s hrubým porušovaním zákonníka práce ohľadom nedodržiavania 12 hodinového odpočinku medzi dvoma zmenami, keď skoro na každej zmene ostáva viacero pracovníkov na 8 hodinový nadčas. Čiže spolu 16 hodín neraz aj 3 x v týždni , to je realita 21. storočia v jednej vraj z najvyspeleších ekonomík. Plus sa niečo šušká o odobratí 13 a 14 platu na konci roka aby boli odborárski bossovia povoľnejší pri prijímaní „kompromisného“ riešenia.     Tí sa vraj vyhrážajú štrajkom, ale až najbližšie dni ukážu ako sa tento akože konflikt vyvrbí. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy ak napíšem, že za kratší koniec budú ťahať odborárski bossovia,  ešte kratší členovia odborov a kmeňoví zamestnanci a najkratší kontraktní zamestnanci. Pravdepodobne je už o všetkom rozhodnuté a čaká sa len na príhodnú chvíľu ako to podať plebsu. Asi sa čaká aj na čas po voľbách. 

Do marca sú naplánované ranné sobotné zmeny pre  trojzmenné prevádzky. Trošku sa zvýšil plán pre každú zmenu a v druhom štvrťroku už s určitým nadbehom produkcie nebude až taký problém prejsť na dvojzmennú prevádzku alebo nižší zmenný plán, ktorý sa samozrejme dotkne aj stavu zamestnancov.   Vo firme, v ktorej vraj je zamestnaných 9400 ľudí je skoro nemožné zistiť skutočné rozdelenie počtu kmeňových a kontraktných,  rozumej agentúrnych pracovníkov. Veľkú časť logistiky pre firmu pokrývajú viaceré logistické firmy u ktorých je počet agentúrnych pracovníkov vysoko nad 50 %. Aj ostatné podporné činnosti firmy / stravovacie služby, upratovanie, vonkajšie úpravy atp./  zabezpečujú externí dodávatelia, kde agentúrni zamestnanci predstavujú tiež nie nezanedbateľný počet.   Takže  „racionalizácia a optimalizácia “ sa môže dotknúť aj viac ako 1000 ľudí, ktorí pracujú pre firmu.   A tak sa vyrieši aj ďalší problém vo firme, ktorý súvisí s porušovaním Smernice Rady ES č. 89/654/EHS príloha č.1  týkajúci sa skriniek na preoblekanie .  Keď o jednu skrinku sa teraz zvyčajne delia aj dvaja pracovníci. 

  A čo na to naši politici,  ktorých teraz jedinou starosťou sú prezidentské a čochvíľa eurovoľby? Asi sklopia zrak, zrazia opätky len aby si nepohnevali nadnárodného imperátora a ďalej budú kvákať o sociálnych istotách,  to tí ľaví a tí druhí o neustálom znižovaní sa úrovne podnikateľského prostredia. Obidve skupiny odtrhnuté od reality života priemerného slovenského občana. Ktorých jedinou starosťou je presvedčiť väčšinu zúčastnených vraj v slobodných a demokratických voľbách, že oni sú tí jediní správni a oprávnení na to aby s našim akože požehnaním mohli „zákonne“ rozdávať a spravovať spoločný majetok. 

 

 

Štrajk vo Volkswagene, pohľad z vnútra.

10.07.2017

Dozneli už všetky dozvuky prvého vážnejšieho štrajku na území SR , ktorý mal značný vplyv na všetkých ľudí zamestnaných v objekte závodu a nemalý aj na tých mimo objektu. Štrajku viac »

Neponižujte nás. ! ! !

22.06.2017

Tento slogan ste si mohli všimnúť , medzi inými, pri pozeraní a komentovaní našich médií alebo správnejšie – masovomanipulačných a ohlupovacích prostriedkov informácií a dezinformácií, viac »

Čo má Henry Kissinger za lubom ?

02.01.2017

Na svojej webovej stránke uverejnil bývalý člen Reaganovej administratívy ďalší zo zaujímavých článkov, ktorý som si dovolil preložiť a dať do pozornosti slovenským čitateľom. Článok viac »

putin, erdogan

Putin-Erdogan: Uznanie Jeruzalema destabilizuje Blízky východ

11.12.2017 21:57

Rusko a Turecko sa zhodujú v tom, že rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem ako metropolu Izraela vedie k destabilizácii situácie na Blízkom východe.

euro, dolár, kurz, peniaze, mena, ECB, money, USD, EUR

Európski ministri vyzvali Spojené štáty, aby prehodnotili daňovú reformu

11.12.2017 21:05

Ministri financií piatich popredných európskych ekonomík vyzvali Spojené štáty k prehodnoteniu pripravovanej daňovej reformy.

zupa, bbsk, lunter, bankobystricka zupa

Lunter ako župan začal so zmenami v regionálnej firme

11.12.2017 19:08

Firma, ktorá sa stará o údržbu ciest v banskobystrickej župe, má nový manažment.

szydlo, Morawiecki

Poľský prezident vymenoval novú vládu premiéra Morawieckého

11.12.2017 18:54

Doterajšia premiérka Beata Szydlová v kabinete zostáva ako vicepremiérka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 103398x
Priemerná čítanosť článkov: 2721x

Autor blogu

Kategórie