Založ si blog

Druhotriedni zamestnanci v Slovenskej republike

Viete, čo je hybnou silou kapitalistickej spoločnosti? No predsa konkurencia a zisk. To nás naši novinári a aktivisti už predsa naučili. Nevýhodou podnikania je však neistota, či svoje výrobky na trhu predám a koľko ich predám. Čo potom s tou „bagážou“ , ktorá ich v mojej firme vyrába, ako sa jej zbavím? Nie sú to stroje, ktorým stačí príslušne množstvo energie v tej či onej podobe, prípadne nejaká údržba. Tí chcú aby im človek platil aj keď nerobia aj keď ich nepotrebujem a ešte by chceli aj jesť, keď je horúco aj piť, dokonca môžu byť aj chorí a daj sa mi svete, keď je najviac roboty chcú ísť na dovolenku alebo im niekto blízky umrel, či sa narodil. Tak takto sa podnikať veru nedá. Aj my podnikatelia chceme nejaké istoty. Nič to. Neboj sa podnikateľko.  My, štát, politici, ti vymyslíme niečo, čo ťa  zbaví tvojich starosti s tou „bagážou“ . A tak tu máme s požehnaním politikov zákony, ktoré umožňujú zamestnávať ľudí cez agentúry. V čom sú výhodné pre podnikateľov a nevýhodné pre zamestnancov sa môžeme dočítať v letáku jednej agentúry, ktorá ponúka služby podnikateľom: Vyhľadáme a vyberieme vhodných kandidátov. Zrealizujeme výberový proces. Uzatvoríme pracovný pomer. Vedieme personálnu a mzdovú agendu. Prevzatie agentúrneho zamestnanca do interného stavu po 12 mesiacoch bezplatne. Reportovanie Aké to má výhody pre klienta?  / čo ten podnikateľ usporí –  jeho istoty /

– Flexibilitu pri zmene stavu zamestnancov,   / aké to krásne znejúce slovo – flexibilita  nemáš problémy z nadpočtom alebo nedostatkom robošov. Je to ako so šatmi,  ktoré si obliekame podľa módy, podľa  objemu peňaženky i podľa počasia . Proste si ich v šatníku vymeníš podľa potreby a množstva.  Pre nášho podnikateľka je to podobné. Nestaráš sa s odstupným, výpovednou lehotou a podobnými somarinami. / -Úspora času a nákladov pri výberovom procese,/ môžeš ísť aj na Havaj, my ti správneho mukla už nájdeme / -Široká databáza uchádzačov,  / ešte šťastie, že máme toľko nezamestnaných,  je z čoho vyberať a neboj sa päťdesiat a viacročných  ti nevyberieme, tí nech už nejako dožijú ešte aby im niekto hľadal ľahšiu robotu / -Zníženie počtu kmeňových zamestnancov,  / no vidíš aj kancelárskych kávičkárov  ti ušetríme od prebytočnej roboty s vysokým stavom robošov / -Zastrešenie komplexnej administratívy  / máme s tým skúsenosti ako vypísať príslušné tlačivá , dotazníky, školenia a  ty si môžeš zamestnať aj babu, ktorá vie variť iba kávu a samozrejme „ostatné potrebné“ veci./ Nebudem spomínať ostatné vymoženosti, ktoré umožňujú našim a nielen našim, podnikateľom úspešne podnikať v tom dnešnom našom marazme, dúfam , že ešte nie celkom banánovej republiky  / res public – vec ľudová/  nazývanej Slovensko.

  Náš skoro najväčší,  samozrejme že západoeuropský zamestnávateľ ide racionalizovať,     inač povedané znižovať výrobu, a ešte ináč, krajšie znejúco, optimalizovať,  pravdivo,  prepúšťať.  Dá sa aj ináč povedať.  Upravovať pomer medzi robošmi a kancelárskymi krysami a samozrejme to najdôležitejšie šporiť korunky, prepáčte teraz euráče na vyššie dividendy a pravdaže krajšie prémie pre manažérov.  Koho sa to dotkne? V prvom rade pracovníkov , ktorí pochádzajú z agentúr, tkzv. kontraktných . Kmeňoví zamestnanci sú ako tak krytí kolektívnou odborárskou zmluvou. Ich najsamprv postrašili znižovaním miezd a racionalizáciou a automatizáciou práce, do éteru sa dostali správy o skracovaní pracovného času na 6 hod. pracovnú zmenu, čo však skôr súvisí s hrubým porušovaním zákonníka práce ohľadom nedodržiavania 12 hodinového odpočinku medzi dvoma zmenami, keď skoro na každej zmene ostáva viacero pracovníkov na 8 hodinový nadčas. Čiže spolu 16 hodín neraz aj 3 x v týždni , to je realita 21. storočia v jednej vraj z najvyspeleších ekonomík. Plus sa niečo šušká o odobratí 13 a 14 platu na konci roka aby boli odborárski bossovia povoľnejší pri prijímaní „kompromisného“ riešenia.     Tí sa vraj vyhrážajú štrajkom, ale až najbližšie dni ukážu ako sa tento akože konflikt vyvrbí. Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy ak napíšem, že za kratší koniec budú ťahať odborárski bossovia,  ešte kratší členovia odborov a kmeňoví zamestnanci a najkratší kontraktní zamestnanci. Pravdepodobne je už o všetkom rozhodnuté a čaká sa len na príhodnú chvíľu ako to podať plebsu. Asi sa čaká aj na čas po voľbách. 

Do marca sú naplánované ranné sobotné zmeny pre  trojzmenné prevádzky. Trošku sa zvýšil plán pre každú zmenu a v druhom štvrťroku už s určitým nadbehom produkcie nebude až taký problém prejsť na dvojzmennú prevádzku alebo nižší zmenný plán, ktorý sa samozrejme dotkne aj stavu zamestnancov.   Vo firme, v ktorej vraj je zamestnaných 9400 ľudí je skoro nemožné zistiť skutočné rozdelenie počtu kmeňových a kontraktných,  rozumej agentúrnych pracovníkov. Veľkú časť logistiky pre firmu pokrývajú viaceré logistické firmy u ktorých je počet agentúrnych pracovníkov vysoko nad 50 %. Aj ostatné podporné činnosti firmy / stravovacie služby, upratovanie, vonkajšie úpravy atp./  zabezpečujú externí dodávatelia, kde agentúrni zamestnanci predstavujú tiež nie nezanedbateľný počet.   Takže  „racionalizácia a optimalizácia “ sa môže dotknúť aj viac ako 1000 ľudí, ktorí pracujú pre firmu.   A tak sa vyrieši aj ďalší problém vo firme, ktorý súvisí s porušovaním Smernice Rady ES č. 89/654/EHS príloha č.1  týkajúci sa skriniek na preoblekanie .  Keď o jednu skrinku sa teraz zvyčajne delia aj dvaja pracovníci. 

  A čo na to naši politici,  ktorých teraz jedinou starosťou sú prezidentské a čochvíľa eurovoľby? Asi sklopia zrak, zrazia opätky len aby si nepohnevali nadnárodného imperátora a ďalej budú kvákať o sociálnych istotách,  to tí ľaví a tí druhí o neustálom znižovaní sa úrovne podnikateľského prostredia. Obidve skupiny odtrhnuté od reality života priemerného slovenského občana. Ktorých jedinou starosťou je presvedčiť väčšinu zúčastnených vraj v slobodných a demokratických voľbách, že oni sú tí jediní správni a oprávnení na to aby s našim akože požehnaním mohli „zákonne“ rozdávať a spravovať spoločný majetok. 

 

 

Pre koho platia a sú na Slovensku tvorené a prijímané zákony?

19.05.2018

Predpokladám, že nielen ja, ale aj ľudia, ktorí už majú za sebou nejaký ten rôčik a značné skúsenosti , sa zamýšľajú nad tým, čo je v nadpise tohto blogu. Niekedy za socializmu nás viac »

Slušne na pochode

25.03.2018

Nedalo mi aby som sa nepozrel na to ako vyzerá slušný pochod - demonštrácia dnešných dní v konkrétnom meste. Vybral som si Košice. Robím tu a našťastie som mal čas. Tak som sa šiel pozrieť viac »

Milujem vás Košičania.

19.03.2018

Milujem vás Košičania. V pracovnom i mimopracovnom živote sa človek neraz stretne so situáciami, ktoré mu spôsobujú radosť no neraz to býva i smútok, ale aj za vlasy pritiahnuté, nejaká skoro viac »

SR Bratislava Zhromaždenie Za slušné Slovensko BAX

Za slušné Slovensko demonštrovali aj v Londýne a Dubline

16.11.2018 23:17

Pri Mramorovom oblúku neďaleko Hyde parku sa zišlo 60-70 ľudí.

donald trump

Trump mal odpovedať na otázky vyšetrovateľa Muellera, ale neposlal ich

16.11.2018 21:40

Americký prezident novinárom povedal, že na zaslané otázky "poľahky odpovedal".

košice, protest

Košický protest: Generácia Novembra '89 odovzdala štafetu mladším

16.11.2018 20:42

Okolo tisíc účastníkov protestného zhromaždenia v Košiciach si uctilo pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 118067x
Priemerná čítanosť článkov: 2880x

Autor blogu

Kategórie